ZAMANIN PİR SULTANI, BÜYÜK HALK OZANI
AŞIK
MAHZUNİ ŞERİF
HAKKA YÜRÜDÜ

YİNE BAHAR GELDİ

Yine bahar geldi yaradan
Bilmem niye yaprak açmaz güller oy
Karlı dağlar kalkmadıkça aradan
Korkarım ki dosta ermez yollar oy

Ne dağı var ne ormanı çınarı
Ne bağı var ne bostanı pınarı
Kimse bilmez gizli gizli yananı
Ah derdini dökemeyen kullar oy

Kimi murat almış gezer salınır
Kimi yaralanmış bağrı delinir
Bir gün dünyadan adım silinir
Hani bizim Mahzuni' miz derler oy

----------------------------------

Asik Mahzuni Serif hayatini kaybetti

Deyisleri birçok dile çevrilen ünlü ozan, Almanya’da tedavi görüyordu.              NTV


17 Mayis 2002 — Bektasi kültürünün ve Anadolu ezgilerinin dünyaya tanitilmasinda önemli bir yeri olan Asik Mahzuni Serif, Nevsehir’in Hacibektas Ilçesi’nde topraga verilecek

Asik Mahzuni 1997 yilinda da beyin kanamasi geçirdikten sonra sagligina kavusmus ve çok sayida esere imza atmayi sürdürmüstü. Özellikle Türk Halk Müzigi sanatçilarinin söz ve beste kaynagi olan Asik Mahzuni son yillarin önemli ozanlarindandi.

ASIK Mahzuni SERIF
Kalp yetersizligi nedeniyle bir süredir yogun bakimda tutuldugu hastanede hayatini kaybeden ozan 1939 yilinda Kahramanmaras Afsin ilçesine bagli Berçenek köyünde dogmustu. 1956 yilinda Ankara Ordu Donatim Teknik Okulu’nu bitirdikten sonra, Kuleli Askeri Lisesi’nden ayrilan ozan, 1989-1991 yillari arasinda Halk Ozanlari Dernegi Genel Baskanligi’ni yürüttü.
Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Merkez Disiplin Kurulu Baskanligi, Haci Bektasi Veli Anadolu Kültür Vakfi Yönetim Kurulu üyeligi ve Ozan-Der Onur Kurulu Baskanligi’ni da yapti.
Evli ve 8 çocuk sahibi olan Mahzuni Serif’in, 400’e yakin plak, 50’den fazla kaset ve 9 adet yayinlanmis kitabi bulunuyor.
Kendisini sevenler ve dostlari tarafindan yapilan düzenlemeyle sabah 09.30’da Köln Porz-Eil’(Stresemannstr. 15) deki bir okulun bahçesinde tören düzenlenecek. “Helallik” istenecek bu törenden sonra Mahzuni’nin cenazesi Köln Havalimani’ndan THY’na ait 140 kisilik uçakla Ankara’ya gönderilecek. Asik Manzuni Serif’in cenazesi pazar günü Ankara’da yapilacak törenden sonra Hacibektas’ta topraga verilecek.
Hacibektas Belediye Baskani Mustafa Özcivan, yaptigi açiklamada, Asik Mahzuni Serif’in Hacibektas’ta topraga verilecegini söyledi. Özcivan “Asik Mahzuni, daha önce öldügü zaman Hacibektas’a gömülmesini vasiyet etmisti. Mahzuni’nin ailesiyle görüstük. Asik Mahzuni’nin cenazesi yarin Ankara’ya getirilecek ve Pazar günü ögleden sonra ilçemizde Çilehane Mezarligi’nda topraga verilecek.”
Asik Mahzuni Serif’in ilkokul ögretmeni olan ve yörede “Asik Mahrumi” olarak bilinen Rahim Kaya, Mahzuni’nin siirlerinde, Anadolu, halk ve doga konulari üzerinde durdugunu söyledi. 6 yil ögretmenligini yaptigi Mahzuni’nin ölümünü ögrenince çok üzüldügünü ve agladigini belirten Kaya, Hacibektas’ta topraga verilecek olmasini da, “demek ki, orayi hak etmis” sözleri ile degerlendirdi.