Duisburg


Duisburg, Ren ile Rur'un birlestigi yerde bir emek sehridir. Dünyada isci yogunlugunun fazla oldugu sehirler arasinda en baslarda yer alir. Birer endüstri imparatorlugu sayilan Thyssen, Mannesmann demirçelik fabrikalari burdadir. Ünlü Krupp da fabrikalarindan birini burda açmis, birkaç yil önce kapamistir. Haniel adli ünlü ticaret firmasi buralidir. Burda ayrica düyanin en büyük tonaj kapasiteli iç limani yer alir.
Nüfusu zaman zaman 600 bine yaklasan Duisburg'un ana caddelerini, alanlarini, isyerlerini dünyanin her yerinden gelip is bulan, ekmek bulan insanlar doldurur. Istatistikler okullarda 80 ulustan çocuk okudugunu haber verir. Otuz yildir bunlar arasinda bizimkiler de vardir. Bugün her dereceli okulda sayilari 12 bini asar. Duisburg'ta toplam nüfusumuz 50 bin dolayindadir. Son yillarin pek sevilen terimiyle burasi "multinational" "multikulturel" bir sehirdir tam.
...
Dünyanin her yerinde oldugu gibi yasam burda da akar. Insanlar yurttan sarinip geldigi kültürü burda da sürdürmege, yeni doganlara ögretmege çabalarken; bir yandan da bunu öbür uluslardan insanlara tanitmaga çalisir. Ayni zamanda Duisburg'un havasindan suyundan, en basta kültüründen etkinlenirler. Herkesin kendinden verip baskasindan almasi, içinde yasadigimiz çagda, kaçinilmazdir. Bu etkilesimin sonuçlarini ille olumsuz görmek gerekmez. Belki büyük insanliga giden yolun bir seridi, irklarin bulusmasi, kültürlerin karismasidir. Türkçesi, buralarda insan bütün özellikleriyle melezlenmektedir. Herkes bilir, insan soyu içine kapandikça yozlasir, melezlendikçe sagliga erer, güzellesir.
...
Rur Havzasi bir yandan bacalar ormani, bir yandan insan harmani. Bu insanlar içinde duyus ve düsünüsünü yazinsal metinlere dönüstürmek isteyenler az degildir. Duisburg zaten ayni zamanda bir kütür sehridir. Kitapliklarda, müzelerde, parklarda, sokaklarda, etkinlikler birbirini izler. Böylesine elverisli bir ortamda az çok yetenekli, çabali insan kendini gelistirme firsati bulabilir.

Duisburg, 27.04.1994

Fakir BAYKURT


Geri ana EMRE sayfasina